Bodrum Devlet Hastanesi

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü
Bodrum Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 Nisan Kanser Haftası

Güncelleme Tarihi: 04/04/2018

KANSER NEDİR?

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez. Bu belirtilerden bazıları açıklanamayan kilo kaybı;  halsizlik, ağrı,ateş,vücutta hissedilen kitleler,cilt değişiklikleri,kanama,dışkılama veya idrar yapma alışkanlığındaki değişiklik,ben ve siğillerdeki değişiklik,öksürük,horlama vb.dir. Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemektedir.

Belli bir tür kansere yakalanma olasılığını artıran her şey risk faktörüdür.Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Bunlar değiştirilebilir faktörler ve değiştirilemeyen faktörlerdir. Değiştirilemeyen faktörler yaş, cinsiyet ve aile öyküsüdür. Değiştirilebilir faktörler ise çevresel etkenlerdir. Bunlar;

  1. Sigara ve alkol kullanımı,
  2. Radyasyona maruz kalma,
  3. Bazı virüsler,
  4. Kötü beslenme alışkanlığı,
  5. Gıdalardaki katkı maddeleri,
  6. Uzun süre güneş ışığına maruz kalma,
  7. Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
  8. Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.),
  9. Hava kirliliği,

Bu risk faktörlerinden biri veya daha fazlasına maruz kalmak bu kişide kesin kanser gelişeceğini göstermez, ama kansere yakalanma ihtimalini arttırır. Bazı insanlar birçok risk faktörü bulundurmasına rağmen yaşamı boyunca hiç kansere yakalanmazken, kanser tanısı konulan bazı hastalarda ise hiçbir risk faktörüne rastlanmayabilir.

Kanserden korunma kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Korunmada, yukarıda anlatılan başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser sıklığını azaltabilir.

 Kanser tiplerinin görülme sıklığı açısından kadın ve erkekler farklılık göstermektedir.  Coğrafi bölgelere ve ırka göre de kanser sıklığı farklılıklar gösterir. Hem erkeklerde, hem kadınlarda en çok görülen kanser çeşidi, deri kanseridir. Türkiye'de bunu erkeklerde akciğer, prostat, kalın barsak, rektum, mide ve pankreas; kadınlarda meme, akciğer, kalın barsak, rektum, serviks, over, mide ve pankreas kanserleri takip etmektedir. 

Son yirmi-otuz yıl içinde, ortalama ömrün uzamasıyla nüfusun içindeki yaşlı sayısının artmasına, aynı zamanda da sigara içenlerin sayısında artış olmasına bağlı olarak, kanser hastalıklarının sayısında gözle görülür bir artma olmuştur. Kadınlarda sigara kullanımının yaygınlaşması ile paralel olarak akciğer kanseri sıklığı meme kanserine yaklaşmaktadır.

 Modern tıptaki gelişime rağmen, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almasından dolayı kanser önemli bir sağlık sorunudur. Tanısı ve tedavisi farklı uzmanlık dallarının işbirliğini gerektirmektedir. Kanserde erken tanı önemlidir. Türkiye'de özellikle meme, rahim ağzı (serviks) ve bağırsak kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programları mevcuttur. 

30-65 yaş aralığındaki kadınlar rahim ağzı kanseri taraması için 5 yılda bir HPV-Smear testi,
40-69 yaş aralığındaki kadınlar meme kanseri taraması için 2 yılda bir mamografi,
50-70 yaş aralığındaki kadınlar ve erkekler bağırsak kanseri taraması için 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi(GGK)  taraması önerilir.

Ücretsiz kanser taramaları için Aile Hekiminize ve KETEM lere başvurunuz. Kanser erken teşhisle tedavi edilebilir bir hastalıktır.