Mamografi
14 Şubat 2023

Mamografi: 

Mamografi tetkiki meme kanseri tanısında en güvenilir inceleme yöntemidir. Mamografi ile kesin olunamayan durumlarda daha ileri tanı yöntemleri kullanılır. Genelde bayanlarda 40 yaşında ilk mamografi .(ailesinde kanser geçmişi olanlarda daha erken yapılabilir.) , 40-50 yaş arasında bir ya da iki yılda bir defa (Hekim tavsiyesi ile) -50 yaşın üstüne yılda bir defa uygulanması gerekmektedir. Mamografi çekiminde meme 2 plastik tabaka arasında sıkıştırılarak genellikle 2 farklı pozisyonda görüntü elde edilir. Sıkıştırmanın nedeni hastanın hareketini azaltmak, daha net görüntü oluşturabilmek ve düşük doz radyasyon kullanmaktır. İşlem sırasında uygulanan baskı nedeni ile memelerde ağrı olabilir. Ağrı kısa sürede kendiliğinden geçmektedir.

Hasta gelirken, varsa eski mamografi sonuçlarını yanında getirmelidir.  Yeni ve eski filmler arasında meme dokusundaki küçük bir değişiklik kanser belirtisi olabilir. Eski filmlerde de aynı şekilde varlığı düşünülen lezyonun iyi huylu olma ihtimali yüksektir. Bu da gereksiz bir biyopsi yapılmamasıdır.

Ön hazırlık:

 Gebelik söz konusu ise ya da gebelik olasılığı varsa mamografi incelemesi yaptırmak sakıncalı olabilir inceleme istemini yapan hekim ile tekrar görüşmeniz gerekmektedir. Mamografi çekimi için doğru  zaman adet dönemi bittikten sonra ilk hafta olmakla beraber diğer günlerde de çekilebilir. İşlemin yapılacağı gün deodorant ya da pudra kullanılmamalıdır. önceden çekilmiş  radyolojik tetkiklerinizi lütfen yanınızda getiriniz ve ilgili tekniker ya da hekime teslim ediniz.